Bu bir etkinliktir ama öncesinde yazıyı tam okuyun!

Üniversite birbirimizin farklılıkları ile zenginleştiği, farklı düşüncelerin, fikirlerin, anıların ve kendimizi tanıma sürecinin olduğu yerdir.

Bir kimseyi görüşlerinden ötürü yargılamak yerine bu durumun hayatımıza katacağı farklı renkler olduğunu unutmamamız lazım.

Yeni bir insan tanımak onu kültürüyle, hayat felsefesiyle ve hayata bakış açıcıyla tanımaktır. Üniversite kabuğunuzdan çıktığınız yerdir. Yani lise de sizinle aynı düşünen insanların etrafında olma eğilimizden artık sizinle farklı düşünen insanlarında olduğunu bildiğiniz yerdir. Bu nedenle üniversitedeki en zorlanacağınız konularda biriside budur. Sizinle aynı düşünmeyen insanlarında olduğu ve onlarla yanı ortamı paylaşmanız ve hatta aynı işi birlikte yapmanız gerekliliğidir.

  • Hiç kimse düşünceleri sizden farklı diye öteki olamaz.Unutmayın siz karşısınızdakini öteki gördüğünüz sürece karşıdaki de sizi öteki görür.  Bu durum ise dialog kurmanızı, konuşmanızı ve birinizi anlamayı zorlaştırır.
  • Herkes sizinle aynı düşünecek diye birşey yok. Herkes aynı düşünseydi buluşlar, yenilikler olmazdı. Gelişime açık ülkelere baktığınızda farklı düşünen, kritik yapabilen ve düşünen insanlarla dolduğunu görürsünüz.
  • Kaba kuvvet ve küfür beyni çalışmakta zorlanan  insaların tercihidir. Üniversite sorunların konuşulduğu ve tartışıldığı yerlerdir. Sizinle aynı düşünmek zorunluluğu olan bir yer değildir.

Ayrıca bir öğretmen adayı olarak,

Kimseyi din, dil, ırk, mezhep, cinsel yönelim, cinsiyet, farklı görüş vb. özelliklere göre ayıramazsınız. Sizin öğretileriniz de bu yönde olmalı çünkü bizim merkezimizde saydığım farklılıklar yok “öğrenci” var.  Merkezinize öğrenciyi alırsanız amacınız ona öğrenme yolunda en iyi yardımı yapmak olacaktır. Sizlerden beklentim öğrencilerinizi merkezine alın ve onları ülkemize yakışır bir yurtdaş olmaları için çalışın.

 

Etkinlik

Opera/Jazz Etkinliği yerine aşağıdaki etkinliği yapabilirsiniz.

Etkinlik Adı: Üniversite Anıları Ölümsüzleşsin

Amaç: Üniversiteyi daha iyi tanımak

Aşağıdaki harita da bazı noktalar işaretlenmiştir ( tıklayıp büyültebilirsiniz). Bu noktalarda ister bireysel ister grup halinde resim çekilip bunu bloğunuzda paylaşmanız. Toplamda 9 resim çekileceğiz. 6 tanesi haritayı takip ederek, 1 tanesi fakülte önünde, 1 tanesi sınıf içinde, 1 tanesi sizin seçtiğiniz bir hocayla birlikte ( hocanızın izin vermesi kaydı ile).

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *