Öğretimi Tasarlamak:  Kültür Boyutu (Bu yazı  limitli olan kendi düşüncelerimi ve birazda eleştiri içerir.)

Öğretimi tasarlama işi kimilerine göre tecrübe ile tescilli, kimilerine göre teorilerle kuvvetli, kimlerine göre ise zamanla etkilidir. Ancak öğretim ve tasarım iki bilinmeyenli denklem gibidir. Yani her sayıda ayrı sonuca ulaşabileceğiniz bir işlemdir.  Öğretimi tasarlama işi kültürel ( cultural impact), bireysel ( personal impact), zamansal( time impact) ve sosyal (social impact) bir süreçtir.

Öğretim tasarımları ülkeden ülkeye değişiklik gösterdiği bilinse de başka ülkelerdeki uygulamaları  bir başka ülkeye uyarladığınızda aynı tepkileri vermeleri beklenmemelidir.  Örnek yapılandırmacılık temelli öğretim tasarımları. Güzel uygulamalarla dolu, bireye kendi öğrenmesini şekillendirmesine yardımcı olan bir kuramın etkileriyle hazırlanmış öğretim tasarımları. Yeni nesil aileler yani son 5-10 yıl içini kapsayan, eğitim düzeyi yüksek ve çocuklarını bir birey olarak gören  ailelerden bahsediyorum, şimdi sistemden bu aileleri çıkaralım. Sistem onlar çıkınca kaldı mı geriye bizim anne babalarımız.

  • Çocuklar büyükler konuşurken konuşmaz
  • Tam sen sus artık
  • Bu ne? Sorularına artık cevap vermeyeceğim
  • Seni leylekler getirdi.
  • Allah gündüz güneşi gece ayı bize ışık tutsun diye verir

Bu cümleler size tanıdık mı?

Eğer tanıdıksa sizin hayatınızı sizden başkaları tarafından  yapılandırdığı bir süreçte büyümüşsünüz demektir.  Yani  sizin yapılandıracağınız her şeyin temelinde ailenizin yapılandırdığı bir şemanın üzerine kurmanız beklenen bir bilgiyi, sizin kurgulamanızı bekleyen bir yaklaşım var. Bireyin bilgisini yapılandırma sürecinde;

Bilgi nedir?

Öğrendiği duyduğu gördüğü herşey bilgi midir?

Peki bu bilgiler hangi önceki bilgileri destekleyebilir?

Önceki bilgilerin doğruluğunu kim bilir?

Ben dahi kendi adıma bunları cevaplayacak bir kültürün içinde büyümemişken ben nasıl yapılandırmacı bir eğitimci olabilirim? Hadi oldum diyelim öğrencinin geçmiş bilgilerini bilmeden yeni oluşacak bilgisinin nasıl yapılanması gerektiğini nerden bilebilirim yada nasıl yönlendirebilirim?

İşte o zaman asıl kritik sorun geliyor… Ben öğrencilerimi ne kadar tanıyorum ki yada ne kadar tanımalıyım ki ona bu yolda rehberlik yapabileyim.

Benim bilgilerimi ailem/bulunduğum kültür yapılandırdı ve onların gözünden öğrenmem gereken kadar öğrendiğimi düşürsek,benim öğrencim de benim istediğim ve sınırladığım kadar öğrenmesi anlamına gelmiyor mu? Ben öğretim tasarımı yaparken öğrenme sürecini kendime göre çerçevelemiyor muyum? Peki bunu neresinde kaldı yapılandırmak.

Benim yapılandırıldığım, bence yapılanılması gereken ve sistemce yapılansın denilen öğrencilerimiz hangi arada kendi öğrenmelerini sağlayacaklar  ve bizden bağımsız yeni bilgiler öğrenecekler.  Bu sorunun cevabını size bırakıyorum.

Şuana kadar öğretimi tasarlamak adına yazdıklarım çok limitlidir ve  tartışmaya açıktır. Kabul edende olur etmeyende. Ama bu satırlar okunmuşsa, akla gelen sözcükler varsa ve sorular oluşmuşsa bu yazı amacına ulaşmış demektir.

learning-design-w

IMGSource

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *